Paleokastrica je poluostrovo koje okružuju 6 prelepih uvala. Od Vatosa do Paleokastrice ima samo 17 km, ali se na uskim ostrvskim putevima čini da je duže. Na brežuljku iznad mora je manastir koji je sagradjen davne 1226. godine. Prvo obilazimo manastir koji je na prelepom mestu za nas turiste. Kako je monasima koji svaki dan gledaju tu lepotu, a ne kupaju se u moru, samo oni znaju. Takav život svakako zahteva mnoga odricanja, pa i ovo. Pri dolasku u manastir nas slikaju iako to gotovo i ne primećujemo. Na izasku na panou su naše slike izmiksane na većem formatu sa lepotama Krfa i manastira. Niko nas ne tera da kupimo ovako napravljene uspomene, ali ko bi tome odoleo iako nisu baš jeftine.
Kupali smo se u centralnoj uvali. Voda je prilično hladna, ali je kristalno čista. Nekoliko čamaca saobraća do obližnjih morskih pećina i do plaža na koje se može doći samo vodenim putem.
Čuo sam da je pogled sa brda na uvale zadivljujući. Idemo na brdo. Promašio sam pravi put tako da se penjemo makadamom kroz maslinjake. Izmedju maslinjaka pogled na Paleokastricu je zaista impresivan.
Na samom severu ostrva je Sidari i poznati Kanal ljubavi. Legenda kaže da će onaj koji ovaj kanal prepliva pronaći ljubav svog života. Plivača ima, a kakvi su rezultati plivanja nismo saznali. Kanal d'Amour je Sidariju obezbedio svetsku reputaciju zahvaljujući prirodnom fenomenu - spektakularnim hridama od peščanika i glinjenim stenjem. Prilično je klizavo tako da treba voditi računa da se ne polomite u kanalu ljubavi.
Mi se ovde nismo kupali, ali jesmo nešto niže - na nekoj većoj plaži koja je okrenuta ka Albaniji, tj. Sarandi. Kako se ta plaža zove ne znam, jer smo na nju nabasali slučajno vozeći se istočnom stranom ostrva. Deca su uživali skakajući sa nekog drvenog pristaništa u čisto i toplo Jonsko more. Izmedju Sidarija i ove plaže prošetali smo kroz simpatično ribarsko seoce Kasiopi i u taverni uživali u morskim specijalitetima.
Dan namenjen za obilazak severnog dela ostrva završavamo u blizini Dasije, na poznatoj plaži Barbati. Plaža privlači svojim belim sjajnim kamenčićima, a more je mirnije i toplije što i priliči istočnoj obali. Ne treba posebno ni naglašavati da je i ovde more kristalno čisto. Plaža i sadržaj na njoj su prilično urbanizovani.
Da provedete celo leto na Krfu ne verujem da bi obišli baš sve plaže koje ovo ostrvo nudi. Za naših devet dana boravka na ovom ostrvu posetili smo opisane plaže. Sasvim dovoljno, a da se letovanje ne pretvori u jurnjavu i napor.
Pored plaža, na Krfu ima još mnogo toga zanimljivog. Na sredini ostrva je sagrađen jedan od najvećih akva parkova u Evropi - Aqualand. Na 75.000 kvadratnih metara su veliki kompleksi bazena, ogromni đakuziji, 36 tobogana itd. Mi smo slušajući savete iskusnijih u akva parku bili u drugoj polovini letovanja. Razlog je taj što je koža tada spremnija za intezivnije izlaganje suncu. Ovde se znatan deo vremena provede na direktnoj izloženosti suncevim zracima, a na šta se zaboravi pod dejstvom uzbudjenja i adrenalina i za tili čas možete izgoreti. Dakle prvo pocrnititi, pa na tobogane.
U akva parku za svakog ima ponešto. Ja sam krenuo od bazena sa simulacijom velikih talasa. Nista spektakularno. Uzbudljiviji su veliki talasi Jonskog mora koji nam se dogode bar jednom na svakom letovanju na ovom moru. Posle sam se brčkao u bazenu, pa sam krenuo na manje zahtevne i sporije tobogane. E onda djavo ne da mira. Čovek poželi da proba i nešto esktremnije, tako da i ja odoh u Crnu rupu. To je tobogan u kome ne vidite ništa. Seo sam u veliku gumu, ušao u rupu i već na prvoj krivini pod destvom čiste fizike - mase i ubrzanja, ispao iz gume. U potpunom mraku leteo sam kroz crnu rupu dok me je guma povremeno sustizala i udarala. Kroz ovaj tobogan "vožnja" realno traje nepun minut, ali je meni to izgledalo kao večnost. Kada sam ugledao sunčeve zrake na izlasku iz rupe, sunce me je i bukvalno ogrejalo. Sa velikim olakšanjem izleteo sam u bazen.
Ostatak vremena sam proveo na "Sporoj reci" i na ležaljkama gledajući decu veselih lica kako trče od jednog do drugog tobogana najviše se zadržavajući na onom najekstremnijem - Kamikazi. Kažu da na njemu telo dostiže brzinu i preko 40-50 km/h. Ja bih verovatno sa svojom kilažom dostigao i rekord i pitanje kako bih se proveo. Ono šta još treba znati je da se prilikom spusta ruke drže skupljene na grudima. Bez obzira na brzinu ne treba rukama kočiti, pogotovo ne po ivicama. Plastika je vrela, tako da u tom slučaju opekotine ne ginu.
Krstareći po Mediteranu depresivna i bolesna od tuberkuloze austrougarska carica Elizabeta, poznatija pod nadimkom Sisi, supruga cara Franje Josipa, se zaustavila na Krfu. Ovde se već posle nekoliko dana oporavila i 1890. godine je sagradila dvorac Ahilon nazvan po antičkom junaku. Nalazi se na 14 km južno od grada Krfa, u mestu Gasturi. Dvorac je jedno od najposećenijih mesta na ostrvu. Treba ga obavezno posetiti. Saloni, spavaće sobe, vrt, dvorana za ples, umetničke slike, ogledala...sve je carsko. Za vreme boravka srpske vojske na Krfu u dvorcu je bila vojna bolnica.
I na kraju, kao šlag na torti - grad Krf. Grad je spoj uticaja raznih kultura: vizantijske venecijanske, engleske, francuske. Najjači utisak ostavila je Venecija tako da Krf više liči na italijanski grad, nego na grčki. Nije ni čudo, Venecija je ovim gradom vladala puna četiri veka. Za razliku od ostatka Grčke, ostrvo i grad nikada nisu bili u turskim rukama. Kerkira ima staru i novu tvrdjavu, univerzitet, muzeje azijske umetnosti i arheologije, vizantijski muzej, uske popločane ulice oivičene lepim zgradama, male trgove, kao i veliki trg Esplanadu. Esplanada je velika zelena površina i to je drugi trg po veličini u Evropi. Na obodu trga je čuvena zgrada Liston koju su sagradili Francuzi, sa skupim kafićima u prizemlju.
Danas grad Krf ima oko 40.000 stanovnika i malo parking mesta. Mi smo kola ostavljali na nekom parkingu uz more i do centra grada smo pešačili oko 20 minuta. Šetnja ovim gradom veoma prija. On je bio naša destinacija svako drugo veče, a jednom smo ga posetili i pre podne. Tada smo otišli najpre do Srpske kuće, muzeja posvećenom boravku srpske vojske na ostrvu i naravno njenoj prethodnoj albanskoj golgoti. Iako je kustos Srpske kuće na svim forumima bio pohvaljivan kao gostoljubljiv i srdačan, mi takav utisak nismo doživeli. Nama koji smo se zadesili tog jutra u muzeju je vrlo nervozan brzopotezno održao predavanje o tom delu srpske istorije i rukom nam pokazao smer odakle brodići prevoze na ostrvo Vido.
Uz pomoć lokalnog stanovništa pronašli smo taj deo luke. Ostvo Vido je malo ostrvo smešteno tik uz veće - Krf. Do njega stalno saobraćaju brodići uz pesmu "Tamo daleko" na razglasu. Karta je evro ili dva, a vožnja traje 5-6 minuta.
Na ovom ostrvcetu je u Velikom ratu bila bolnica za srpske vojnike i civile i to one koji su bili u najtežem stanju. Mnogi od njih nisu preživeli i u najvećem broju polagani su u more, u tzv. plavu grobnicu iz istoimene pesme Milutina Bojića. Na ovom mestu grčki ribari decenijama nisu lovili ribu kao znak poštovanja i pijeteta.
Suvišno je napomenuti da Vido predstavlja mesto hodočašća za sve Srbe koji se nadju na ostrvu. Mi smo se priključili jednoj grupi srpskih turista čiji vodič je primetio da je doveo 40 ljudi a da nas sada ima 70 i ljubazno nas je sve pozvao da se priključimo i slušamo njegova predavanja. Dva sata prožeta istorijom i tragedijom.
U blizini grada Krfa, zapravo u njegovom predgradju, se nalazi još jedno ostvce Pontikonisi - Mišje ostrvo. Ostro nije dobilo naziv zbog toga što je stanište miševa, već što posmatrano iz vazduha ima izgled miša. Na njemu se nalazi kapela Pantokrator koju si Vizantijci sagradili u XI veku. U kapelu se može ući samo 6. avgusta svake godine. Ostrvo je betonskim zidom povezano sa kopnom.
Ono što predstavlja posebnu aktrakciju je što je iza obližnjeg betoniranog pristaništa početak aerodromske piste. Avioni pri sletanju proleću bukvalno iznad vaše glave. Kad se avion približava imate utisak da ide pravo na vas. U sezoni ima dosta letova do Krfa tako da prelet aviona nismo čekali duže od pola sata. Iskustvo koje svakako treba doživeti.
Jedino nismo bili na jugu ostrva. Tu je najveća atrakcija grad Kavos, poznat po noćnom životu i žurkama i popularan pogotovo medju engleskom omladinom. Kažu da je u Kavosu najmirnije od 7 do 14 časova jer tada svi spavaju, neko na trotoaru, neko u krevetu.
Nastaviće se....
Коментари
Постави коментар